Profil

WIEDZA I POMOC

DLA KLIENTÓW BIUR PODRÓŻY

Jesteś w: Strona główna » Polska » Dla aktywnych » Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska

Galeria zdjęć

Pustynia Błędowska

Legenda mówi, że Pustynia Błędowska powstała z piasków znad... Bałtyku. Jeszcze w latach 20-tych ubiegłego wieku można było zaobserwować tu zjawisko fatamorgany. Dziś Pustynia Błędowska jest nadal interesującym terenem dla geografów, przyrodników i turystów. W przywróceniu „polskiej Sahary” pomaga realizowany od 2011 roku projekt ochrony największego w Polsce kompleksu dwóch napiaskowych siedlisk przyrodniczych: ciepłolubnych muraw i wydm śródlądowych w obszarze Natura 2000.

Powstanie Pustyni Błędowskiej wiąże się z intensywną działalnością gospodarczą w XIII wieku, kiedy rozwijało się tu górnictwo srebra i hutnictwo. Zapotrzebowanie na drewno do budowy sztolni wymusiło masowe wycinki drzew, a ogołocona z lasu ziemia szybko odsłoniła nagromadzone tu polodowcowe piaski, dając początek procesom przyrodniczym charakterystycznym dla prawdziwych pustyni.

Z kolei legenda mówi, że zuchwałych górników olkuskich, coraz głębiej drążących kopalnie srebra, postanowiły ukarać siedzące pod ziemią diabły, które uradziły, że kopalnie trzeba zasypać. Najlepiej piaskiem… znad Morza Bałtyckiego. Jeden z diabłów, przelatując z wielkim worem piachu nad Kluczami, zahaczył swoim bagażem o wieżę tutejszego kościoła.  Wór rozdarł się, a ogromne morze piasku wysypało się na okoliczne pola… 
W latach 20-tych i 30-tych ubiegłego stulecia, kiedy piaszczyste wydmy były tu powszechnym elementem krajobrazu, łatwo tu można było zaobserwować zjawisko fatamorgany. Marian Kantor-Mirski, badacz historii Zagłębia Dabrowskiego, pozostawił taki opis Pustyni Błędowskiej: „Okropna pustka, niesamowita dzikość, morze piasków, szmat ziemi nagiej…”

Dziś przywróceniu dawnej „polskiej Sahary” służy projekt Czynna ochrona kompleksu priorytetowych siedlisk napiaskowych w obszarze Natura 2000 na Pustyni Błędowskiej”, realizowany od 2011 roku ze środków Unii Europejskiej (instrumentu finansowego LIFE+), Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i budżetu Gminy Klucze.

Ciekawostka:

Teren Pustyni Błędowskiej, zarówno przed wojną, jak i po II wojnie światowej, służył jako poligon. Dziś odbywają się tu jedynie skoki spadochronowe (na terenie wojskowym, w części nie objętej ochroną przyrodniczą), co może stanowić swoistą atrakcję dla obserwatorów. W 1999 roku Pustynia Błędowska była miejscem manewrów wojsk NATO. Panoramę pustyni można podziwiać z dwóch punktów widokowych: „Czubatka” w Kluczach (382 n.p.m.) i Dąbrówka w Chechle (355 m n.p.m.).

A to Polska właśnie

Podróżuj z głową poleca :

 

 
 
   

Portal objety ochroną prawną Kancelarii

PODRÓŻUJ Z GŁOWĄ REKOMENDUJE!

    

Polecamy

Bezpieczeństwo i komfort dzieci w podróży