Profil

WIEDZA I POMOC

DLA KLIENTÓW BIUR PODRÓŻY

Jesteś w: Strona główna » Polska » Dla aktywnych » Ruiny zamku w Bydlinie

Ruiny zamku w Bydlinie

Galeria zdjęć

Ruiny zamku na wzgórzu św. Krzyża w Bydlinie

Kamienna budowla na wzgórzu św. Krzyża w Bydlinie już od XVII wieku popadała w ruinę. Dwukrotnie uległa pożarowi, resztę dopełniły rabunki i brak właściciela. Dziś jest jedną z ciekawostek turystycznych na Szlaku Orlich Gniazd. W 2007 roku ruiny zamku zostały wpisane do rejestru zabytków.

Pierwsze wzmianki o zamku (castrum) w Bydlinie pochodzą z XIV wieku. Badania archeologiczne pozwoliły stwierdzić jednoznacznie, iż budowla wzniesiona na wzgórzu św. Krzyża była zamkiem rycerskim.  Ze źródeł pisanych wynika, że ruiny zamku przebudowano ok. 1600 roku na kościół. Dokonali tego właściciele Bydlina, Bonerowie – ród, mający w posiadaniu m.in. zamek pod Ogrodzieńcem. Niektóre źródła podają, iż kościół katolicki, został zamieniony ok. 1570 roku na zbór ariański przez Jana Firleja, zwolennika reformacji (Firlejowie byli nowymi właścicielami zamku w Bydlinie). Obiekt kościołowi katolickiemu przywrócił Mikołaj Firlej, syn Jana.

Zamek i jego otoczenie były miejscem ciekawych odkryć archeologicznych. Znaleziono tu m.in. monety – denar Ludwika Węgierskiego z mennicy krakowskiej, datowany na ok. 1370 rok, a także solidy Zygmunta III z mennicy z Rydze oraz solid Jana Kazimierza. Wśród znalezisk były też znaczne ilości ceramiki – naczyń i kafli piecowych ze zdobieniami heraldycznymi.

W 2012 roku przeprowadzono prace konserwatorskie na zlecenie Gminy Klucze. Dojście do ruin ułatwiają drewniane schody, a same ruiny zostały wzmocnione.

Ciekawostka:

Wzgórze św. Krzyża do dziś pocięte jest okopami - to ślady bitwy, jaką w 1914 roku stoczyły z wojskami rosyjskimi dwa bataliony I pułku Legionów Józefa Piłsudskiego, walczący wtedy u boku Austriaków. Mogiła legionistów znajduje się na pobliskim cmentarzu.

Bydlin znajduje się również na Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej.

A to Polska właśnie

Podróżuj z głową poleca :

 

 
 
   

Portal objety ochroną prawną Kancelarii

PODRÓŻUJ Z GŁOWĄ REKOMENDUJE!

    

Polecamy

Bezpieczeństwo i komfort dzieci w podróży