Profil

WIEDZA I POMOC

DLA KLIENTÓW BIUR PODRÓŻY

Jesteś w: Strona główna » Polska » Gmina - Bukowina Tatrzańska

Gmina - Bukowina Tatrzańska

Galeria zdjęć

Morskie Oko - fot. S.PytelDolina Pięciu Stawów Polskich - fot. S.PytelSabałowa NocBukovina Terma

Pięknie usytuowana wieś letniskowa i narciarska, jedna z najwyżej w Polsce położonych miejscowości - rozciąga się powyżej 1000 m n.p.m. Z Bukowiny Tatrzańskiej widać cały łańcuch Tatr, który biegnie ze wschodu na zachód.

Bukowina Tatrzańska to jedna z najwyżej położonych gmin (967-1000 m n.p.m.), rozrzucona na grzbietach Pogórza Bukowińskiego, które w gwarze góralskiej zwane są wierchami. W skład gminy wchodzą takie miejscowości jak: Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska, Brzegi, Czarna Góra, Groń, Leśnica, Jurgów, Rzepiska.

Gmina ta, słynąca nie tylko z przepięknych widoków, ale i z bogatych tradycji góralskich, jak również ze stoków narciarskich. Bukowina Tatrzańska to druga po Białce Tatrzańskiej miejscowość konkurująca z Zakopanem ze względu na bazę narciarską. W Bukowinie są 22 wyciągi narciarskie zróżnicowane co do długości i stopnia trudności. Do najbardziej znanych należą Kotelnica Białczańska, Bania, Centrum Rekreacji i Wypoczynku Hawrań, Ośrodek Narciarski Koziniec, Litwinka, Rusiń-ski. Nie stanowią one jednak zwartego kompleksu, lecz z racji nietypowego położenia wsi, rozrzucone są po wszystkich wierchach. W pobliżu stoków narciarskich znajdują się również lokale gastronomiczne, parkingi i wypożyczalnie sprzętu narciarskiego.

Po zimowych szaleństwach na stoku można skorzystać z naturalnych ciepłych źródeł w Terma Bania czy Bukovina Terma.

W okolicy Bukowiny Tatrzańskiej znajdują się liczne trasy turystyczne w Tatry, a ponadto warto odwiedzić również sąsiednie miejscowości. Najbliższymi miastami są: Zakopane oddalone w kierunku południowo-zachodnim o 15 km i Nowy Targ oddalony w kierunku północno-zachodnim o około 22 km. Bukowina Tatrzańska to gmina, która rozciąga się na dwóch różnych kulturowo terenach Podhalu i Spiszu. W wioskach spiskich znajdują się zabytki architektury drewnianej: zagroda sołtysów i szałasy pasterskie w Jurgowie oraz zagroda bogatych gospodarzy spiskich w Czarnej Górze (oddziały Muzeum Tatrzańskiego), które warto porównać z architekturą podhalańską.

Na ilość punktów gastronomicznych w Bukowinie Tatrzańskiej nie można narzekać, przy czym w przeciwieństwie do Zakopanego oferującego specjały różnych kuchni, w Bukowinie przeważają lokale na wskroś regionalne: od menu po wystrój sali, co absolutnie nikogo nie zniechęca, bowiem góralska kuchnia cieszy się dużą popularnością a pobyt w góralskich karczmach przy dźwiękach autentycznej muzyki góralskiej stanowi miłe wspomnienie po powrocie do domu.

Bukowina Tatrzańska jest gospodarzem dwóch słynnych imprez kulturalnych: odbywającego się zimą Góralskiego Karnawału oraz sierpniowych Sabałowych Bajań.

Góralski Karnawał ma na celu kultywowanie zwyczajów bożonarodzeniowych - organizowany jest przegląd grup kolędniczych, a z racji karnawału - przegląd par tanecznych (tańca solowego) oraz tańców zbójnickich. Imprezą towarzyszącą jest tzw. Parada Gazdowska, połączona z wyścigami konnych zaprzęgów.

Latem organizowane są w Bukowinie Tatrzańskiej tzw. Sabałowe Bajania - ogólnopolska impreza folklorystyczna, podczas której można posłuchać najprawdziwszych bajarzy ludowych oraz śpiewów pytackich (pytace to mężczyźni prowadzące orszak weselny) lub przysłuchać się mowie starosty weselnego.

A to Polska właśnie

Podróżuj z głową poleca :

 

 
 
   

Portal objety ochroną prawną Kancelarii

PODRÓŻUJ Z GŁOWĄ REKOMENDUJE!

    

Polecamy

Bezpieczeństwo i komfort dzieci w podróży