Profil

WIEDZA I POMOC

DLA KLIENTÓW BIUR PODRÓŻY

Jesteś w: Strona główna » Polska » Klucze

Klucze

Galeria zdjęć

Gmina Klucze leży w zachodniej Małopolsce, na terenie przepięknej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Tędy przebiegają najbardziej znane szlaki turystyczne tej krainy geograficznej – Szlak Orlich Gniazd, Szlak Architektury Drewnianej i Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej a także Szlak Maryjny, będący częścią międzynarodowej trasy pielgrzymkowej Częstochowa – Mariazell (Austria).

Na trasie pierwszego z wymienionych szlaków, w obrębie Gminy Klucze, na wzgórzu św. Krzyża w Bydlinie możemy zobaczyć ruiny zamku. Ta wzniesiona w XIV w. budowla była pierwotnie zamkiem rycerskim, który ok. 1600 roku został przebudowany na kościół.

Z kolei małopolska trasa Szlaku Architektury Drewnianej zaprowadzi nas do miejscowości Rodaki, gdzie stoi niewielki drewniany kościół p.w. św. Marka. Zabytkowa świątynia z 1601 roku została poddana gruntownemu remontowi w 2006 roku.

Do wspomnianej wyżej międzynarodowej trasy pielgrzymkowej, w listopadzie 2007 roku zostało włączone Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Jaroszowcu. Miejscowość ta jest jednym z najstarszych w Polsce ośrodków kultu Matki Bożej Wspomożenia Wiernych (tradycja kultu sięga w Polsce XVI wieku).

Jednak najbardziej znaną osobliwością Gminy Klucze jest, unikatowa pod względem przyrodniczym i geograficznym, Pustynia Błędowska. Dzięki rozpoczętemu procesowi rewitalizacji z udziałem m.in. funduszy unijnych, ma szansę na powrót stać się polską Saharą”.

A to Polska właśnie

Podróżuj z głową poleca :

 

 
 
   

Portal objety ochroną prawną Kancelarii

PODRÓŻUJ Z GŁOWĄ REKOMENDUJE!

    

Polecamy

Bezpieczeństwo i komfort dzieci w podróży