Profil

WIEDZA I POMOC

DLA KLIENTÓW BIUR PODRÓŻY

Jesteś w: Strona główna » Polska » Niepołomice

Niepołomice

Galeria zdjęć

Niepołomice

Zapraszamy do Niepołomic, oddalonych od centrum Krakowa o zaledwie 25 kilometrów. Prócz miasta, w skład gminy wchodzi dwanaście otaczających je miejscowości: Chobot, Ochmanów, Podłęże, Słomiróg, Staniątki, Suchoraba, Wola Batorska, Wola Zabierzowska, Zabierzów Bocheński, Zagórze, Zakrzowiec i Zakrzów.

Historia miasta rozpoczyna się w  XIII wieku, jednak najstarsze zabytki datowane są na połowę XIV stulecia i zostały wybudowane za panowania Króla Kazimierza Wielkiego. Dawne dzieje ściśle powiązane są z dworem królewskim i częstymi wizytami monarchów w niepołomickim zamku.  

Obecnie Niepołomice to jedna z najprężniej rozwijających się gmin w Polsce, zachęcająca do aktywnego wypoczynku nie tylko swoich mieszkańców, ale i ludzi z sąsiednich miejscowości. Zajmująca powierzchnię około 12 tysięcy hektarów Puszcza Niepołomicka jest popularnym kompleksem leśnym popularnym wśród spacerowiczów, biegaczy, rowerzystów oraz jeźdźców konnych. Oprócz tego dobrze rozwinięta infrastruktura sportowa przyciąga tu pływaków, tenisistów, piłkarzy oraz miłośników sportów walki. Powstała również Izba Leśna, która prezentuje życie lasu, zachodzące w nim procesy przyrodnicze, wybrane gatunki ptactwa i zwierzyny występującej w Puszczy Niepołomickiej i innych kompleksach leśnych.

W ofercie turystycznej gminy najpoważniejszą rolę pełni Zamek Królewski. W jego odrestaurowanych komnatach odbywają się koncerty, wystawy, przedstawienia teatralne etc. W 2007 roku została oficjalnie otwarta dla zwiedzających Galeria Sztuki polskiej XIX wieku przeniesiona z krakowskich Sukiennic do Zamku Królewskiego. Było to bezprecedensowe wydarzenie w historii zarówno Muzeum Narodowego jak i Niepołomic.  W 17 specjalnie wyremontowanych salach ekspozycyjnych w Zamku Królewskim w Niepołomicach, udało się zaprezentować zwiedzającym 463 obrazy i 48 rzeźb. To ponad 250 więcej dzieł, niż było wystawionych w Galerii w Sukiennicach. Oprócz tego, w Zamku znajdują się wystawy łowiectwa i fotografii Włodzimierza Puchalskiego.

W Niepołomicach prężnie działa Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa, a w nim Muzeum Fonografii gdzie na stałe zagościła wystawa opowiadająca historię zapisu i odtwarzania dźwięku. W ostatniej sali, zapadając się w miękkich pufach, można posłuchać muzyki wybranej z trzech tysięcy dostępnych płyt winylowych.

Nie należy też zapomnieć o zaglądnięciu do Izby Regionalnej, która gromadzi i udostępnia urządzenia i przedmioty tradycyjnego gospodarstwa z Niepołomic i okolic: piec chlebowy, żarna do mielenia, miary zboża, meble i zastawy stołowe oraz historyczne pamiątki z pierwszej połowy XX wieku.

Młodzi miłośnicy gwiazd chętnie zaglądają do Planetarium przy Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym, które prezentuje zjawiska astronomiczne związane z wyglądem nieba gwiaździstego w różnych szerokościach geograficznych, ruchem planet i Słońca, fazami Księżyca oraz ruchem obrotowym Ziemi.

Na terenie gminy Niepołomice znajduje się najstarszy w Polsce Klasztor Benedyktynek w Staniątkach. Jego budowa zakończyła się w 1216 roku, a klasztor pełni swoje pierwotne funkcje po dziś dzień. Obowiązkowym punktem podczas zwiedzania Niepołomic jest Kościół Parafialny p.w. Dziesięciu Tysięcy Męczenników. W 2008 roku hucznie obchodziliśmy 650 rocznicę jego konsekracji.

Nie można pominąć także Kopca Grunwaldzkiego, którego powstanie nie było dziełem przypadku, lecz wynikało z historycznych związków Władysława Jagiełły z Niepołomicami.

A to wszystko zobaczcie sami odwiedzając Niepołomice. Zapraszamy!
 

A to Polska właśnie

Podróżuj z głową poleca :

 

 
 
   

Portal objety ochroną prawną Kancelarii

PODRÓŻUJ Z GŁOWĄ REKOMENDUJE!

    

Polecamy

Bezpieczeństwo i komfort dzieci w podróży